Robert 02.08.2021 8

Tim Grover - Lekcje Wygrywania Od Trenera Legend

Dla większości osób wygrana jest czymś, co kojarzy się z sukcesem, chwałą, euforią, czy satysfakcją. Jednak najwięksi wymiatacze ze świata sportu czy biznesu uważają ją za nieludzką, trudną, brutalną, bezwzględna czy bezlitosną.

Czym dla Ciebie jest wygrana i ile tak naprawdę jesteś w stanie dla niej poświęcić?

Dla większości osób wygrana jest czymś, co kojarzy się z sukcesem, chwałą, euforią, czy satysfakcją. Jednak najwięksi wymiatacze ze świata sportu czy biznesu uważają ją za nieludzką, trudną, brutalną, bezwzględna czy bezlitosną.

Bez wątpienia wygrana jest cudowna i wspaniała i niesamowita i jest wszystkim tym jednocześnie. Nie da się temu zaprzeczyć. Jeśli jednak myślisz, że to tylko tyle, to zapewne nigdy nic w życiu nie wygrałeś i zapewne nic nie wygrasz.

Wygrana nie jest sumą rzeczy, które musisz dla niej zrobić. To suma rzeczy, które musisz dla niej poświęcić. Bezlitosny wyścig, który nie bierze jeńców.

Teraz pomyśl o największych ludziach sukcesu, jacy przychodzą Ci do głowy, o prawdziwych wymiataczach, zwycięzcach…. Następnie pomyśl o sobie. Przez co przeszedłeś, żeby znaleźć się w tym samym miejscu co oni? Co jeszcze jest przed Tobą? Czy wygląda Ci to na świetność i zwycięstwo?

Jeśli tak, to Twój wyścig właśnie dobiegł końca. Gratulacje. Teraz możesz usunąć się z drogi i ustąpić miejsca tym, którzy naprawdę mają cały czas coś do zrobienia.

Powyższe wyrażenia to parafraza słów prawdziwej legendy, człowieka który pomógł wielu zawodowym sportowcom wyjść z naprawdę beznadziejnych kontuzji i mentalnego dołka… Człowieka, który przez sukcesy swoich klientów miał okazję przez lata współpracować z najlepszymi sportowcami i przedsiębiorcami na świecie.

POZNAJ PRAWDZIWĄ LEGENDĘ I DOBREGO ZNAJOMEGO WYGRANEJ

Tim Grover, bo o nim dzisiaj mowa, to były trener sportowy i bezkonkurencyjny mistrz mentalnej twardości. Pod swoimi skrzydłami miał kultowych, wręcz najbardziej elitarnych sportowców, takich jak Michael Jordan czy Kobe Bryant.

Grover jest również autorem bestsellerowej książki „Nieustępliwy” o której mogłeś przeczytać w jednym ze wpisów, który jest dostępny na moim blogu. Tim stworzył nową, równie genialną książkę „Wygrana”, na której podstawie powstał niniejszy wpis.

Czy jesteś gotowy stanąć twarzą w twarz z wygraną? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „tak”, to świetnie!

Zobaczmy zatem jak wygląda droga prowadząca na szczyt i poznajmy zasady, które pozwoliły odnieść sukcesy legendom sportu.

PRZEZ WYGRANĄ JESTEŚ INNY, A LUDZIE BOJĄ SIĘ TEGO, CO INNE

Pewnie doskonale kojarzysz postacie takie jak: Bill Gates, Jeff Bezos czy Elon Musk. Łączy ich jedno – wszyscy są prawdziwymi innowatorami.

Wiele osób na początku ich drogi miało ich za szaleńców… Oni nie bali się jednak postępować inaczej, nie przejmowali się tym, co pomyślą o ich „szalonych” pomysłach inni.

Prawdziwi zwycięzcy nie myślą według utartych schematów i nie widzą żadnych szablonów. Zamiast tego widzą możliwości. Nie boją się eksperymentować – sprawdzać co działa a co nie.

Jeśli myślisz jak inni, jeśli działasz jak inni, jeśli kierujesz się tymi samymi regułami, tradycjami i zwyczajami co inni, to będziesz jak inni.

TIM GROVER

Wygrana będzie od Ciebie wymagać uczenia się, kwestionowania tego, czego się nauczyłeś, a następnie dalszej nauki. Nie zawsze od razu będziesz znać właściwą odpowiedź, ale próbuj tylu rozwiązań, aż znajdziesz właściwe.

JEŚLI CHCESZ WYGRYWAĆ, MUSISZ POSTAWIĆ WSZYSTKO NA SIEBIE

Nie każdy potrafi lub chce postawić na siebie.

Część osób czuje się wygodnie, czekając na polecenia i aprobatę z góry. Nie czują się wystarczająco pewnie, aby przejąć kontrolę nad swoim życiem i zacząć samodzielnie podejmować decyzje.

Pewność siebie jest lekarstwem na wszelką wątpliwość, strach czy słabość. Nikt nie posiada na nią recepty. Możesz poczuć ją w głębi siebie i wydobyć ją na zewnątrz albo i nie…

Zwycięzcy chcą czuć kontrolę – zawsze stawiają na siebie i nieustannie przesuwają granice… Wszystko po to, aby sprawdzić, ile tak naprawdę są w stanie osiągnąć.

Pracujesz nad czymś, co dla innych może wydawać się szalone, ale dla Ciebie ma sens? Stawiasz na siebie, na wiarę w swoje umiejętności, ale inni karzą Ci przestać? Nie przestawaj.

Ostatecznie cała pewność siebie sprowadza się do umiejętnego wypatrywania, a następnie wykorzystywania okazji i bycia w 100% przekonanym o wyniku.

Najwięksi wymiatacze nie myślą o planie B, a tym bardziej o planie C, D, E… Dlaczego zakładając, że jesteś maksymalnie pewny tego, co chcesz osiągnąć, myślisz o wyjściu awaryjnym?

Dlatego, że tak naprawdę nie jesteś tego pewny.

Nie wygrasz, jeśli nie potrafisz postawić wszystkiego na siebie, a nie postawisz wszystkiego na siebie, jeśli nie jesteś przekonany, że możesz wygrać.

BĄDŹ AUTENTYCZNY

Ludzie bardzo często mają tendencje do udawania kogoś, kim nie są. Poświęcają mnóstwo swojego czasu oraz energii na próby bycia kimś lub czymś innym. Pomyśl o ile dalej byś zaszedł, gdybyś wkładał tyle samo wysiłku w to, aby po prostu być sobą?

Kiedy naprawdę wierzysz w siebie, nie musisz martwić się opinią innych ludzi… Ba! Wtedy masz ją gdzieś.

Możesz kłamać i udawać w wielu kwestiach: że jesteś szczęśliwy, że jesteś bogaty, że jesteś w świetnym związku i tak dalej… ale musisz wiedzieć o tym, że nie da się udawać wygranej.

Nawet jeśli zdołasz oszukać każdego, to nie oszukasz siebie – Ty zawsze będziesz znać prawdę.

POZNAJ SWOJEGO NAJWIĘKSZEGO WROGA NA DRODZE DO WYGRANEJ

Twoim największym wrogiem w wyścigu po wygraną jest osoba, która doskonale zna wszystkie Twoje lęki i słabości… Osoba, która wie o wszystkim, do czego dążysz i czego się obawiasz… i nigdy nie przestaje bezwzględnie wykorzystywać tego przeciwko Tobie.

Tą osobą jesteś Ty sam.

Każda czynność zaczyna się od myśli. Ile razy wydawało Ci się, że chcesz coś zrobić, ale autosabotowałeś swoje działania. Miałeś genialne plany, aby wykonać ten wielki krok w życiu, ale pozwoliłeś na to, aby ktoś wybił Ci je z głowy.

Musisz pamiętać o tym, że to Twoje decyzje i tylko Ty jesteś za nie odpowiedzialny.

Jest jednak coś, co odróżnia prawdziwych wymiataczy od całej reszty. Ponoszą straty i przegrywają, mierzą się ze sporą krytyką, komentarzami i różnymi przeszkodami…. Ale nigdy, przenigdy nie słabnie ich olbrzymia, wręcz gigantyczna umiejętność wygrywania mentalnych bitew, a następnie płynnego przechodzenia do kolejnych.

MUSISZ BYĆ GOTOWY NA CIĄGŁĄ RYWALIZACJĘ

Niezależnie od dziedziny w której chcesz być najlepszy, musisz pamiętać o jednym, kluczowym elemencie – rywalizacji. Jeśli udało Ci się zwyciężyć, a następnie dajesz ponieść się euforii i zwalniasz, to zapewne było to Twoje pierwsze i ostatnie zwycięstwo.

Zwalniasz = Przegrywasz

Musisz wiedzieć, że wygrana uwielbia przyglądać się, jak ktoś inny zabija Twoje marzenia. Kiedy poczujesz się zbyt pewnie i odpuścisz, ktoś inny będzie ciężko pracować, aby Ci je odebrać.

Wygrana nie musi być wobec ciebie lojalna. Bez względu na to, jak długo walczysz o zwycięstwo, w ciągu ułamka sekundy możesz wszystko stracić.

TIM GROVER

Zwycięstwo zaczyna się od Ciebie – w każdym momencie dnia rywalizujesz, gdy podejmujesz jakąkolwiek, nawet najmniejszą decyzję. Wszystko zaczyna się od drobnych przeszkód np. Czy zrobię dzisiaj trening? Czy uda mi się zrobić wszystko to, co sobie zaplanowałem?

Jeśli nie potrafisz wygrać z takimi słabościami, to przykro mi, ale nie wygrasz z niczym.

WYGRANA BĘDZIE WYMAGAĆ OD CIEBIE CAŁKOWITEGO ODDANIA

To jeden z tych elementów, który jest mi naprawdę bardzo bliski i bolesny.

Jeśli uparcie dążysz do tego, aby zrealizować wszystkie swoje cele i marzenia… Jeśli naprawdę chcesz wygrać, to doskonale znasz towarzyszącą temu obsesję…. I to piekielnie bolesne uczucie, że kogoś zawodzisz, bo tak bardzo absorbują Cię własne cele.

Niestety, ale wygrana chce Cię w całości – ma gdzieś Twoje uczucia, relacje, inne obowiązki.

Kiedy motywuje Cię osiągnięcie czegoś, co zabiera cały Twój czas, uwagę, serce, to będzie Ci cholernie trudno znaleźć przestrzeń na cokolwiek innego.

Nie jesteś w stanie stworzyć równowagi w każdym obszarze swojego życia.

Rafał Mazur (ZenJaskiniowca.pl) Cytat: "Wybierz Swoje PRZEJEBANE"
Genialny cytat ZenJaskiniowca.pl

Możesz stanąć w miejscu, gdzie jest zachowana równowaga i nie przemieszczać się w żadną ze stron.

Jest tutaj miło i bezpiecznie, nie musisz podejmować żadnych trudnych decyzji, ani do niczego się zobowiązywać. Nie musisz już się martwić o to, że będziesz sam, bo czekają tu na Ciebie wszyscy…

Z całą pewnością nie ma to nic wspólnego z Wygraną.

To, czy uda Ci się ją zdobyć zależy tylko i wyłącznie od Twojej egoistycznej umiejętności ustalania priorytetów i nieżałowania podjętych decyzji.

BĄDŹ EGOISTĄ

Najlepsi z najlepszych mają gdzieś, co myślisz. Wiedzą, jak odmówić i czują się z tym dobrze. Nie angażują się w coś, co nie będzie korzystne dla realizacji ich własnych celów. Najwyższym priorytetem są dla nich czas i plan działania.

Zwycięzcy nie potrzebują, aby ktoś poklepał ich po ramieniu. Potrzebują wyników, a jeśli je osiągną, to nie żałują tego, że zachowują się w sposób, który większość określi jako egoistyczny i samolubny.

Zatrzymajmy się jednak na chwilę, zanim popełnisz ogromny błąd. Istnieje kolosalna różnica między egoistycznymi zwycięzcami a egoistycznymi nieudacznikami.

Egoistyczny nieudacznik zabiera coś wszystkim, ale nikt nie ma z tego absolutnie żadnych korzyści, łącznie z nim samym.

Przykład: przedsiębiorca, który przyznaje sobie wysokie wynagrodzenie i zaniedbuje swoją firmę. Opłaca swoich pracowników poniżej ich realnej wartości, w wyniku czego tracą zapał i motywację do pracy. On obwinia ich za słabe wyniki, a następnie zamyka biznes.

Nie mówimy o takim rodzaju egoizmu… Mówimy tutaj o umiejętności całkowitego skupienia się na sobie z konkretnych powodów.

Egoistyczni zwycięzcy obdarowują siebie, aby następnie obdarować innych. Dają sobie pewność siebie, odwagę, czas, przestrzeń oraz swobodę wygrywania. Wiedzą, kiedy mogą pozwolić sobie na to, aby wysunąć się na pierwsze miejsce. Nie mają z tego absolutnie żadnych wyrzutów sumienia, bo ich sukces inspiruje i napędza otaczających ich ludzi.

Nie musisz się tłumaczyć, Twoje wyniki wytłumaczą wszystko.

Wygrana jest inwestycją. Jest wynikiem podejmowania „egoistycznych” decyzji, które przybliżają cię do celów, izolują od ograniczeń i niepewności oraz tworzą dystans między miejscem, w którym się znajdujesz, a tym, do którego dążysz.

TIM GROVER

PRZEJDŹ PRZEZ PIEKŁO I POWTÓRZ PROCES

Wygrywanie to niekończący się proces. Każdego dnia rób to, co trzeba – najlepiej bez zbędnych emocji. Konsekwentnie – tyle razy, ile będzie trzeba.

Sam fakt, że zrobiłeś to, co trzeba, wcale nie zagwarantuje Ci tego, że odniesiesz sukces. Co najśmieszniejsze, może znaleźć się ktoś, kto pracował mniej od Ciebie, a to właśnie mu będzie dane przywitać się z wygraną…

Czy to powód, aby zrezygnować i porzucić cały ten proces? Oczywiście, że nie. To powód, aby pracować jeszcze bardziej skrupulatnie.

Pewnie myślisz o sukcesie jak o wspaniałym triumfie, czymś, co będzie lekarstwem na wszystkie Twoje problemy. Masz rację, tak rzeczywiście jest… przez chwilę. Jeśli myślisz o tym na poważnie i chcesz regularnie wygrywać, to będziesz musiał ponownie zejść na ziemię i przejść całą tę drogę jeszcze raz. A później kolejny i kolejny… Już rozumiesz?

Jeśli zachłyśniesz się sukcesem, poczujesz samozadowolenie, a do gry wejdą zbędne emocje, to zwycięstwo przejdzie do kogoś innego.

Wygrana to coś więcej niż ciężka praca…
To prawdziwe piekło, które przejdą tylko nieliczni, których napędza prawdziwa OBSESJA.

Wygrana będzie wymagała od Ciebie tego, abyś cały czas był zaangażowany i skupiony na tym, co robisz. Nie przez chwilę, dzień, czy miesiąc, ale przez cały czas. Musisz być na nią gotowy w każdym momencie swojego życia, niezależnie od tego, jaki obecnie masz humor czy jak się czujesz.

STRACH TO TWÓJ CICHY SPRZYMIERZENIEC

Założę się, że doskonale wiesz czym jest strach, bo pewnie sam doświadczyłeś go już setki, a nawet tysiące razy. Strach może okazać się bezcenną siłą napędową, którą możesz wykorzystać do swoich celów. O ile oczywiście będziesz wiedział, jak nim zarządzać.

Jednak narastający strach może przybrać formę niekontrolowanego zwątpienia. A Ty przecież już doskonale wiesz, że brak kontroli do niczego dobrego nie prowadzi…

Czym zatem strach różni się od zwątpienia?

Strach pojawia się nieproszony, bez żadnej wcześniej zapowiedzi. Zwątpienie trzeba najpierw do siebie zaprosić. Lęk powoduje, że wytężone zostają wszystkie Twoje zmysły, czyniąc Cię czujnym. Zwątpienie wręcz odwrotnie – spowalnia Cię i ogranicza racjonalne myślenie.

Pewnie znasz to uczucie, kiedy czeka Cię ważne spotkanie lub prezentacja. Serce powoli zaczyna bić jak szalone…. Możliwości są dwie – możesz wykorzystać pojawiający się strach i przejść do działania albo dać się ogarnąć zwątpieniu i stać nieruchomo aż Twój wewnętrzny kryzys minie. Wybór należy do Ciebie.

Strach zawsze bierze się z zagrożenia i jest wywołany faktami. Wątpliwość bierze się z braku wiary w siebie i jest wywołana emocjami. A przez zbędną emocjonalność łatwo stracić panowanie nad swoimi reakcjami.

Strach wskazuje na to, że się rozwijasz. Im bardziej boisz się tego, co zamierzasz, tym większa szansa na to, że jesteś na właściwej drodze. Dlatego, zamiast reagować na niego emocjami i wycofywać się, powinieneś przejść do działania i przeprowadzić bezlitosny atak.

Zamiast bać się porażki, która oczywiście jest możliwa, musisz ją w pełni zaakceptować. Tak, dobrze przeczytałeś – musisz ją w pełni zaakceptować, pogodzić się z nią. W przeciwnym razie strach może przerodzić się w wątpliwość, a ta z kolei prowadzi do zbędnych emocji. Resztę już znasz.

PEŁNE SKUPIENIE

W wyścigu do wygranej nie ma żadnych dróg na skróty, czy taryfy ulgowej. Nie ma opcji odłożenia czegoś na później – albo w pełni skupiasz się na swoim celu, robisz swoje i zaufasz procesowi… albo przegrywasz.

Skupiasz się na procesie i powtarzasz go tak długo, aż nie zobaczysz oczekiwanych rezultatów. Mówi Ci coś pojęcie odroczonej gratyfikacji? Jeśli nie, a myślisz o wygranej na poważnie, to radzę Ci się z nim szybko zapoznać.

W tym wszystkim liczysz się tylko i wyłącznie Ty oraz Twoja praca – nic więcej. Skupiasz się na tym, co robisz, a nie tym, czego Ci brakuje – przejmujesz pełną kontrolę.

Czas powie ci, czego nie zrealizowałeś. Skupienie wyłącza zegar i kieruje całą twoją energię na wynik.

TIM GROVER

Skupienie to Twój najlepszy sojusznik w walce z czasem. Czas przypomina Ci, jak wiele rzeczy masz jeszcze do zrobienia, każe Ci odłożyć wszystko to, co robisz i odpocząć. Skupienie izoluje Cię w działaniu, dopóki nie dokończysz tego, co zacząłeś, przypomina Ci o tym, co masz jeszcze do zrobienia.

Często skupiamy się na pewnych aspektach dopiero w momencie, w którym poniesiemy porażkę lub nie mamy innego wyboru. To ono pozwala na sprawowanie takiej kontroli nad sobą, swoim zachowaniem, że zamiast koncentrować się na niewłaściwych rzeczach i rozpraszaczach, dużo prościej jest nam wykonywać właściwe zadania.

W skupieniu chodzi tylko i wyłącznie o Ciebie. Kontroluj swój czas świadomie, koncentrując się na rzeczach, które robisz dla siebie, z myślą o sobie, a nie na rzeczach, których oczekują lub chcą od Ciebie inni. Nie ma możliwości skupić się w pełni na czymś, czego się nie pragnie.

ZAKOŃCZENIE

Wygrana jest wszystkim i będzie wymagać od Ciebie wszystkiego – odpowiedniego nakładu czasu, pracy, zaangażowania i ryzyka.

Sukces skupia się na usuwaniu zbędnych rzeczy oraz działań, a nie dodawaniu kolejnych. Nie możesz być najlepszy i dominować we wszystkim. Nie możesz zachować równowagi w każdym aspekcie swojego życia, pamiętasz?

Każdego dnia będziesz skazany na to, aby toczyć liczne starcia z lenistwem, oporem czy własnymi słabościami. Wielokrotnie będziesz chciał się poddać i zrezygnować, myśląc, że to nie jest dla Ciebie i tak może byłoby łatwiej. I w rzeczywistości zapewne tak byłoby łatwiej, ale czy tego naprawdę chcesz?

Czy rzeczywiście chcesz spokojnego, cichego i wygodnego życia? Chcesz skończyć z tym całym szaleństwem, presją, tylko po to, aby być „normalny”, być jak wszyscy? Czy tego naprawdę pragniesz?

Twój wybór.

Robert Szewczyk image

Robert Szewczyk

 • Wpis pisze:

  Dobry ten wpis!

 • Klaudiusz pisze:

  Świetny wpis. Każdy kolejny akapit trzymał w napięciu tego, co można oczekiwać w dalszej części. Pewne elementy tak mocno do mnie trafiły, aż musiałem się na moment zatrzymać, by zastanowić się nad sobą.
  Robercie robisz naprawdę kozacką robotę 😃. Rób to tak długo jak będzie Ci dane.
  Wszystkiego dobrego i WYGRYWANiA 🙌.

  • Robert pisze:

   Dzięki! Cieszę się, że się dobrze czyta, a co najważniejsze, że ma taką moc, że ma realny wpływ na kogoś życie 🔥

   Wszystkiego dobrego i WYGRYWANIA!

 • Piotrek pisze:

  Mocny wpis 👌

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  To też może Cię zainteresować

  Praca Zdalna: 5 Genialnych Narzędzi Produktywności

  Praca Zdalna: 5 Genialnych Narzędzi Produktywności

  Jeszcze kilka miesięcy temu nie spodziewałbym się tego, że moje życie obróci się o 180 stopni... Wszystko zmieniło się w momencie, w którym zacząłem prowadzić bloga.

  Robert 01.07.2021 0
  Przejdź do artykułu
  Czym Jest Biohacking? - Michał Undra Odpowiada

  Czym Jest Biohacking? - Michał Undra Odpowiada

  Mamy to szczęście, że w dzisiejszych czasach żyjemy dłużej i lepiej niż kiedykolwiek wcześniej w dziejach ludzkości.

  Robert 08.04.2021 0
  Przejdź do artykułu
  Robert Szewczyk photo

  Pobierz darmowego ebooka!

  5 niezbędnych taktyk, dzięki którym pracując krócej, osiągniesz więcej

  Pobieram