Robert 03.03.2021 0

Jaka Przyszłość Czeka Edukację w 2021 Roku?

Kilka dni temu zapytałem moich obserwujących na Instagramie jaka przyszłość czeka edukację i rozwój osobisty w 2021 roku?

Mamy początek nowego roku, a w mojej głowie zrodził się ciekawy pomysł…

Kilka dni temu zapytałem moich obserwujących na Instagramie jaka przyszłość czeka edukację i rozwój osobisty w 2021 roku? Dostałem kilka ciekawych odpowiedzi i sam, w kilku zdaniach opowiedziałem o zmianach, jakie moim zdaniem wydarzą się w edukacji w najbliższym czasie.

Zanim poproszę o Twój komentarz, przedstawię Ci moje przewidywania na temat edukacji i rozwoju osobistego. Za rok będziemy mogli wrócić do tego wpisu, aby sprawdzić, czy nasze przewidywania się sprawdziły, a także wymyślimy nowe.

Kursy Online Nadal Będą Zyskiwać Na Popularności

W 2021 roku popularność kursów online będzie stale rosła, a tym samym pojawi się ich jeszcze więcej – dlaczego?

Pandemia pozwoliła nam w pełni dostrzec jak wartościowa i wygodna jest edukacja przez internet (sprawdź mój poprzedni wpis – Czego Nauczył Nas Rok 2020 (Pandemia)? Pytamy Ekspertów).

Jednym z głównych powodów jest to, że możesz efektywnie przyswoić wiedzę bez konieczności wychodzenia z domu. Nie tracisz swojego czasu na dojazdy i pieniędzy np. na zakup biletów, paliwa czy rezerwację hotelu, a całą wiedzę masz na wyciągnięcie ręki.

E-learning pozwala na edukację w dowolnym dla Ciebie momencie – pora dnia, czy godzina nie stanowią żadnych ograniczeń. Najlepiej pracuje Ci się rano, kiedy masz sporo energii zaraz po przebudzeniu? A może w nocy, kiedy jesteś po pracy i nie masz już nic na głowie? Tylko od Ciebie zależy, kiedy chcesz poświęcić swój czas na naukę. Przekłada się to bezpośrednio na Twoją koncentrację, a tym samym na efektywniejsze przyswajanie wiedzy.

Na rosnącą popularność kursów online wpływ ma również możliwość ich realizacji we własnym tempie, bez jakiejkolwiek presji. W każdym momencie możesz wrócić do poprzednich lekcji i przypomnieć sobie te zagadnienia, które są dla Ciebie istotne lub te, które nadal stanowią dla Ciebie problem.

Coraz więcej osób przekonuje się do tej formy zdobywania wiedzy, o czym świadczy jej rosnąca popularność i dostępność. Na rynku możesz znaleźć kursy dotyczące niemalże każdej dziedziny, a będzie tego coraz więcej! Sam zmieniłem zdanie i przekonałem się do kursów online w 2020 roku (dzięki czemu czytasz teraz ten artykuł, czy możesz przeglądać mojego bloga).

Właśnie dlatego uważam, że kursy online w 2021 roku będą cieszyły się jeszcze większą popularnością.

Masz ciekawe hobby, które chciałbyś zamienić na genialny, dochodowy biznes? Chcesz zbudować silną markę osobistą lub samemu stworzyć kurs online? Zachęcam Cię do sprawdzenia platformy Akademia.pl, to właśnie tam zakupiłem Szkołę Bloga – naprawdę warto.

D.A.R.E.K. – Tak Będzie Wyglądać Przyszłość Edukacji

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak może wyglądać proces edukacji w niedalekiej przyszłości? Odpowiedzią jest D.A.R.E.K. – Dedykowany Asystent Rozwoju i Edukacji Komplementarnej.

D.A.R.E.K. to wirtualny asystent oparty o sztuczną inteligencję (AI), który wie o Tobie, Twoich celach i preferowanych sposobach uczenia się. Na tej podstawie może polecić Ci najlepsze lekcje, czy pokazać umiejętności, które warto rozwijać. Wszystko po to, aby znacznie usprawnić Twoją edukację.

Jak działa D.A.R.E.K.? Na samym początku poznaje Twoje cele lub pomaga Ci je określić. Sprawdza na jakim etapie swojej „podróży” jesteś oraz jakie cechy charakteru posiadasz, czy jaki jest twój preferowany styl nauki. Na tej podstawie dopasowuje indywidualnie dobrane lekcje dla Twojej drogi i aktualnych potrzeb.

W jaki sposób D.A.R.E.K. będzie motywować Cię do nauki? Całość będzie opierała się na strategiach i metodach znanych z gier komputerowych, tak aby zapewnić Ci jak najwięcej fun’u.

Wszystko po to, abyś mógł uczyć się mniej, a tym samym osiągać jeszcze więcej.

Znacząco Wzrośnie Popularność Audiobooków, Ebooków i Podcastów

Pandemia i towarzyszące jej ograniczenia spowodowały, że Polacy coraz częściej sięgają po książki. Świadczą o tym dane, które w kwietniu 2020 roku udostępniło biuro prasowe Empik. Według niniejszych danych w okresie pandemii liczba kupujących książki na portalu wzrosła dwukrotnie! Co ciekawe 20% kupujących zdecydowało się na zakup wersji elektronicznej (ebook, audiobook), gdzie wcześniej na taki zakup decydowała się co 7 osoba.

Czy to oznacza, że w 2021 roku ebooki oraz audiobooki zastąpią tradycyjne książki? Oczywiście, że nie, ale śmiało mogę stwierdzić, że ich liczba w najbliższym czasie będzie rosła.

Pokazać jak spory wpływ na edukację będą miały ebooki i audiobooki.

Coraz więcej wydawców będzie decydowało się na digitalizację swoich produktów. Dobrym przykładem jest OSMPower, którego założycielem jest jedna z moich wielkich inspiracji – Marcin Osman. Marcin, dostrzegając rosnący trend i siłę e-commerce, zdecydował się zrobić śmiały krok naprzód. Postanowił poszerzyć swój asortyment i udostępnić znaczną część fizycznie dostępnych tytułów w formie ebooków i audiobooków. Tak narodziło się Digital.OSMPower. Świetny ruch!

Wzrośnie również popularność podcastów w Polsce. Coraz więcej Polaków przeznacza swój wolny czas na tego typu rozrywkę, co potwierdza raport opublikowany przez Spotify. Polska jest w pierwszej dziesiątce najszybciej rozwijających się rynków dla tego typu formatów na świecie!

Dlaczego? W ostatnim czasie mocno zmienia się nasze podejście co do spędzania wolnego czasu. Bardzo mnie to cieszy – sam jakiś czas temu przekonałem się do tej formy i nie wyobrażam sobie innego sposobu spędzania wolnego czasu. Ulubionych podcastów możesz słuchać, będąc w podróży, podczas spaceru, czy wykonywania codziennych obowiązków.

Przyszłość Social Media – Clubhouse

Na przełomie roku 2020/2021 zaczęło się robić głośno wokół „świeżej” aplikacji – Clubhouse. Mimo swej stale rosnącej popularności, w Polsce sporo osób nie ma o niej większego pojęcia.

Czym zatem jest ten Clubhouse i jaki jest jego fenomen? W dużym skrócie – aplikacja pozwala stworzyć lub dołączyć do istniejącego już pokoju, gdzie zbierają się inni użytkownicy. Cała koncepcja opiera się o aktywne rozmowy na żywo z nieznajomymi, ale spokojnie – możesz pozostać w „trybie” słuchacza i chłonąć wiedzę. Chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu aplikacji? Sprawdź artykuł Pawła Tkaczyka – „Co to jest Clubhouse?”.

Jaki wpływ na edukację w 2021 roku będzie miał Clubhouse?

Clubhouse przebije się do mainstreamu i będzie jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych, który znacząco usprawni proces edukacji. Dlaczego?

Ponieważ pośród jego użytkowników znajdziesz wiele inspirujących osób z różnych branż, które dzielą się swoją wiedzą i przemyśleniami. Nie dość, że możesz ich posłuchać, to masz możliwość aktywnego brania udziału w dyskusji i zadawania pytań. Dostęp do takich osób nigdy wcześniej nie był tak prosty!

Na Clubhousie możesz spotkać wiele znanych osobistości np. autora wielu bestsellerów, wybitnego twórcę online i specjalistę ds. mediów społecznościowych – Garego Vaynerchuka, czy jednego z najbogatszych ludzi na świecie – Elona Muska, który zaprosił do wspólnej rozmowy Kanye Westa, a nawet… Vladimira Putina (serio).

Clubhouse – widok pokojów

Aplikacje Mobilne Wspomagające Rozwój i Edukację Będą Coraz Bardziej Powszechne

Na całym świecie nieprzerwanie od kilkunastu lat wzrasta popularność smartfonów, a tym samym ilość ich użytkowników. Aplikacje mobilne są naszą teraźniejszością, skuszę się na śmiałe stwierdzenie, że również przyszłością.

Coraz ciężej jest nam sobie wyobrazić życie bez smartfona – to dzięki niemu możemy przeglądać internet, mieć nieograniczony dostęp do informacji, zamówić jedzenie, czy dokonać zakupów. Wszystko to za pomocą kilku kliknięć na wyświetlaczu urządzenia, które na spokojnie może się zmieścić w naszej kieszeni.

Dla wielu osób powyższe stwierdzenia mogą wydawać się przerażające, ale moim zdaniem rozwój technologi, a tym samym urządzeń, czy aplikacji mobilnych ma ogrom zalet.

Nowoczesne narzędzia mobilne mają na celu ułatwiać nasze codzienne funkcjonowanie, nie tylko te w sieci. Powstają coraz to bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania mobilne, które mają na celu usprawnić naszą pracę. Na rynku roi się od aplikacji, które pomogą Ci lepiej zarządzać czasem, budować pozytywne nawyki, zwiększą Twoją produktywność, czy zapewnią efektywniejszą edukację.

Explain Everything- ciekawy przykład z naszego rodzimego podwórka

Czy to oznacza, że w 2021 roku czeka nas ogromna rewolucja i zobaczymy bardzo zaawansowane aplikacje mobilne? Raczej nie. Moim zdaniem może to potrwać jeszcze parę lat, ale niewątpliwie rozwiązań mobilnych mających ułatwiać nasz rozwój, naukę, czy życie będzie pojawiać się o wiele więcej. Z biegiem czasu rozwiązania te będą stawać się coraz bardziej powszechne. Ma to bezpośredni związek z dorastaniem pokolenia Z, którego przedstawiciele są określani mianem sieciowych tubylców. Jest to pierwsze pokolenie, dla którego cyfrowy świat istnieje od zawsze i które miało okazję dorastać już w świecie zaawansowanych technologii.

Co według Ciebie czeka edukację i rozwój w 2021 roku? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Robert Szewczyk image

Robert Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To też może Cię zainteresować

Czy Automatyzacja Jest Kluczem Do Wysokiej Efektywności? - Adam

Czy Automatyzacja Jest Kluczem Do Wysokiej Efektywności? - Adam "Overment" Gospodarczyk Odpowiada

Adam jest aktywnie zaangażowany w ponad 10 różnych projektów. I nadal ma czas na sen, a także dla rodziny i przyjaciół. Jak to możliwe? Dowiesz się tego z dalszej części niniejszego wywiadu.

Robert 15.03.2022 0
Przejdź do artykułu
Ciekawość To Pierwszy Stopień Do… 5 Sposobów, Dzięki Którym Zwiększysz Swoją Produktywność i Na Nowo Pokochasz Swoją Pracę

Ciekawość To Pierwszy Stopień Do… 5 Sposobów, Dzięki Którym Zwiększysz Swoją Produktywność i Na Nowo Pokochasz Swoją Pracę

Pamiętam doskonale uczucia, które towarzyszyły mi podczas mojego pierwszego dnia w nowej pracy. Po ukończeniu miesięcznego szkolenia nastał moment, kiedy w końcu zostałem wysłany do oddziału, w którym miałem pozostać przez przynajmniej kilka najbliższych miesięcy.

Robert 12.11.2020 0
Przejdź do artykułu
Robert Szewczyk photo

Pobierz darmowego ebooka!

5 niezbędnych taktyk, dzięki którym pracując krócej, osiągniesz więcej

Pobieram