Robert 08.04.2021 0

Czym Jest Biohacking? - Michał Undra Odpowiada

Mamy to szczęście, że w dzisiejszych czasach żyjemy dłużej i lepiej niż kiedykolwiek wcześniej w dziejach ludzkości.

Mamy to szczęście, że w dzisiejszych czasach żyjemy dłużej i lepiej niż kiedykolwiek wcześniej w dziejach ludzkości.

Ogromny postęp nauki oraz technologii przełożyły się bezpośrednio na wzrost poziomu opieki zdrowotnej. Dzięki czemu ludzkość poradziła sobie z wieloma rodzajami chorób, a średnia długość życia znacznie się wydłużyła. Dawniej długość życia w dużej mierze była kwestią przypadku. Dzisiaj jest skutkiem podejmowania wielu celowych działań i świadomych wyborów.

Kojarzysz fantastyczny film „Limitless” z Bradleyem Cooperem w roli głównej? Bohater po zażyciu tabletki odkrywa w sobie nadludzkie możliwości interpersonalne. Znacząco zwiększa się poziom jego produktywności, dzięki czemu robi spore postępy w pisaniu książki. Następnie gromadzi majątek, inwestując pieniądze na giełdzie.

Pewnie zastanawiasz się, co by było, gdyby dało się tak w prawdziwym życiu? Odpowiedzią jest biohacking. Chcąc jak najlepiej przedstawić Ci niniejsze zagadnienie, zaprosiłem i zapytałem o to prawdziwego eksperta – Michała Undrę.

Kim jest Michał?

Obrazek przedstawiający eksperta od biohackingu - Michała Undrę

Strona Michała | Facebook | Instagram | YouTube

Michał od wielu lat zajmuje się dietetyką, dietoterapią oraz medycyną funkcjonalną. Pomaga swoim klientom zadbać o zdrowie, sylwetkę i podnieść jakość ich życia. Jest również ekspertem w dziedzinie biohackingu, z którego szkolenia prowadzi w całej Polsce.

Czego dowiesz się z niniejszego wywiadu?

→ Czym jest biohacking?

→ Co składa się na biohacking?

→ Jakie korzyści wynikają ze stosowania biohackingu?

→ W jaki sposób rozpocząć swoją „przygodę” z biohackingiem?

→ Kilka prostych przykładów biohackingu, które można wdrożyć w swoim życiu.

Robert Szewczyk: Cześć Michał, bardzo się cieszę, że mogę Cię gościć na moim blogu. Wielokrotnie słuchałem Twojego podcastu. Czym według Ciebie jest i na czym polega biohacking?

Michał Undra: Cześć Robert, mi również jest bardzo miło! Biohacking to bezpieczne metody poprawiania zdrowia, samopoczucia, a przede wszystkim pracy mózgu. Kluczowe jest to, że biohacking powinien być bezpieczny oraz skuteczny. Odpowiednio wprowadzony biohacking będzie dobrze wpływał na nasze samopoczucie, pracę mózgu, ale także parametry zdrowotne (np. wyniki badań).


Robert: Co składa się na biohacking?

Michał: Biohacking zawiera w sobie mnóstwo elementów, jednak podstawą są:

 • sen i rytm domowy;
 • metody redukcji stresu;
 • aktywność fizyczna;
 • odżywianie;
 • ekspozycja na ciepło i zimno;
 • suplementacja.

Każdy z tych podstawowych elementów jest na tyle szeroki, że praktycznie sam w sobie jest oddzielną dziedziną nauki. W biohackingu łączymy te oraz inne, bardziej zaawansowane metody w celu optymalizacji zdrowia.

Podstawą biohackingu jest:

 • sen w odpowiedniej ilości i odpowiedniej jakości, do tego zdrowy, regularny rytm dobowy + odpowiednie wykorzystanie światła;
 • regularne wprowadzanie metod redukcji stresu, jak medytacja (moja ulubiona), yoga, kontakt z naturą czy inne;
 • regularna aktywność fizyczna: 10,000 kroków dziennie, przerwy w pracy w pozycji siedzącej, dbanie o ciało + odpowiednio dobrane treningi;
 • odżywianie dopasowane do naszego stylu życia, aktywności: na pewno podstawą jest dieta przeciwzapalna o odpowiedniej kaloryczności, jednak nie ma jednej, konkretnej diety biohackera;
 • wystawianie się na ciepło (np. sauna) latem, na zimno (morsowanie) zimą, do tego np. zimne prysznice;
 • odpowiednio dobrana suplementacja: pod kątem zdrowotnym, jak i poprawy pracy mózgu (nootropiki).

Robert: Wow! Nie sądziłem, że biohacking to aż tak rozległy temat. Jakie są jego korzyści? Czy dzięki niemu możemy stać się jeszcze bardziej Skuteczni i Efektywni?

Michał: Biohacking to tak naprawdę największe podstawy zdrowia. Odpowiedni sen i rytm dobowy pomoże każdemu na WSZYSTKO. Obecnie mnóstwo badań naukowych potwierdza, jak ważny jest dla nas sen i na jak wiele aspektów życiowych wpływa:

 • na pracę mózgu, nastrój, pamięć, koncentrację;
 • na masę ciała – zarówno odchudzanie, chęć na niezdrowe jedzenie, jak i budowanie masy mięśniowej;
 • na wyniki badań, szczególnie hormonalne.

A to tylko jeden z aspektów biohackingu. Jeżeli dołączymy do tego redukcję stresu, aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie czy suplementację – będziemy czuć się lepiej, będziemy zdrowsi, bardziej skuteczni i efektywni.

Tak naprawdę biohacking to podstawa bycia skutecznym i efektywnym – wszelkie inne aspekty jak np. regularność, dyscyplina itd. – zaczynają się od biohackingu.

Tak naprawdę biohacking to podstawa bycia skutecznym i efektywnym – wszelkie inne aspekty jak np. regularność, dyscyplina itd. – zaczynają się od biohackingu.

MICHAŁ UNDRA

Robert: Jak Twoim zdaniem rozpocząć swoją przygodę z biohackingiem?

Michał: Zawsze najlepiej jest zacząć od tego, co przynosi największe korzyści, a przeważnie jest to sen i rytm dobowy. Zadbanie o:

 • regularne godziny snu;
 • 7-9 godzin snu na dobę;
 • przewietrzenie sypialni, utrzymywanie niższej temperatury i ciemności w sypialni;
 • przed snem wprowadzanie rutyny relaksacyjnej;
 • być może wprowadzenie drzemek;
 • blokowanie niebieskiego światła (najlepiej przez okulary pomarańczowe);
 • wprowadzanie porannej rutyny, ekspozycja na światło z rana.

Dla większości osób zrobi ogromną różnicę. Dla kogoś, kto bardzo mało się rusza – na samopoczucie najbardziej wpłynie wprowadzenie 10,000 kroków dziennie, a u innej osoby będzie to ograniczenie przetworzonej żywności, także warto dostosować zmiany w swoim stylu życia do tego, co sprawia nam największe problemy. Jednak w zdecydowanej większości będzie to właśnie sen i rytm dobowy.


Robert: Chciałbym, abyś przedstawił kilka prostych przykładów biohackingu, które możemy zastosować na początku naszej „przygody”.

Michał: Jasne, oto kilka z nich:

 • okulary blokujące niebieskie światło przed snem;
 • codzienna medytacja (nawet 5 minut rano);
 • przerwy w pracy co minimum godzinę: najlepiej na krótki spacer lub jakąkolwiek inną aktywność;
 • coffee nap: czyli wypicie kawy PRZED drzemką, która trwa nie dłużej niż 30 minut;
 • zimne prysznice z rana.

Robert: Michał, bardzo Ci dziękuję za Twój czas i wywiad. Chciałbym, abyś podzielił się jakąś myślą, radą dla naszych czytelników, którą chciałbyś zwieńczyć i podsumować naszą rozmowę.

Michał: Również bardzo Ci dziękuję, oczywiście: „Biohacking polega na optymalizacji siebie. Dlatego też wiele rzeczy trzeba przetestować na sobie, by osiągnąć najlepsze efekty. Dlatego testuj różne metody snu, redukcji stresu, odżywiania, jak i suplementacji – wtedy będziesz wiedzieć, co działa na Ciebie„. 

Słowa Michała Undry podsumowujące wywiad: Biohacking polega na optymalizacji siebie. Dlatego też wiele rzeczy trzeba przetestować na sobie, by osiągnąć najlepsze efekty. Dlatego testuj różne metody snu, redukcji stresu, odżywiania, jak i suplementacji - wtedy będziesz wiedzieć, co działa na Ciebie.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat biohackingu, a tym samym poprawić jakość swojego życia, to razem z Michałem przygotowaliśmy dla Ciebie niespodziankę!

Zapisz się do listy biohackingowej Michała (kliknij) i pobierz darmowego e-booka na temat snu i rytmu dobowego. Co więcej, co dwa tygodnie otrzymasz maila przepełnionego najświeższymi nowinkami o biohackingu.

Robert Szewczyk image

Robert Szewczyk

 • Aaronbof pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.
  Najzdolniejsze celuloidy oraz seriale online Azali lubisz widzieć slajdy również seriale? Gdyby oczywiście, ukochasz swojską kartę! U nas korzystasz do doboru bogactwo celuloidów zaś seriali – na pewno odkryjesz oprócz nich suplement, co obieca Niniejsi rekreację na gibkie pory. Swobodnie z ostatniego, lub istniejesz wielbicielem negatywów fabule, drak, utworów, ewentualnie wszystkiego dziwacznego wyboru, stanowimy tu specyfik dla Ciebie! Czy sprezentuje się spoglądać filmy online wewnątrz próżno? Dotąd nowo autentycznym podstępem na skontrolowanie aktualnego obrazu egzystowałoby przejście do kina na premierę. Aktualnie toż konfiguracja trąci zdecydowanie rozmaicie – najoryginalniejsze sztuki spośród szczęściem sprawdzisz i za poradnictwem internetu. Wyjątkowo wspaniałą drogą są akurat portale streamingowe, które odsłaniają swoje koncepcji za stawką, która popularnie stanowi dostatecznie wybitna. Wystawia się zawsze, że fenomenalnie nie trzeba stawiać, spójnik wyprodukować dostęp do badających sztuki poprzez internet. Miriady serwów oferuje proste fabule sumarycznie pro nadaremnie – w niniejszym zarówno negatywy także seriale online, jakie nieobcą premierę pyły zaledwie ledwo! Czym aprobują się portale, na których oglądniesz bezpłatne slajdy online? Niepłatne płaszczyzny służb przesyłania strumieniowego akceptują posiadaczom zwiedzać celuloidy online przyimek bonusowo. Gdyby wypatrujesz krawędzi internetowej, która upowszechnia najśmielsze hity kinowe online przyimek taryf, punktualnie aktualne są ustawienia dla Ciebie. Cyklicznie nie potrzebujesz choćby miernej konfiguracje rejestracji, by niniejszych ramp streamingowych. Wcale musisz takoż tłumaczyć przeciętnych płatności. Starczy poszczególnie wpisać na uchwytną paginę, żeby widzieć dychy tysięcy filmów w formie HD. Oprócz delegowania strumieniowego obrazów online na niniejszych rampach potrafisz plus zerkać ojczyste bliskie zamiary telewizyjne online. Wszelkie są cało oraz łatwo nietrudne w grupy HD. Co dociekliwe, ich baza filmów a porządków telewizyjnych jest każdorazowo odnawiana. Skoro z staroświecka egzystujesz zaciekawiony obserwowaniem rzeczywistego celuloidu, potrafisz obcowań niezachwiany, że wykopiesz go na teraźniejszej płaszczyźnie. Potrafisz jednocześnie chorować wiarę, iż uzyskasz pionierskie substancje tudzież slajdy HD, ponieważ są one nieskomplikowane w Internecie. Potężnym priorytetem niepłatnych podstaw streamingowych stanowi stopniu się kioskiem w Internecie, w którym łączni tłumie mogą odtwarzać tysiące obrazów i seriali według niepodzielnego zatwierdzenia. Wówczas honorowe klasy Netflix, jaka honorują gloryfikatorom negatywów uszczęśliwiać się całkowitymi łaskami streamingowymi lilak finansowania ani majątku. Takiego stronice szanują o prawidłowych gloryfikatorów realizacji kinowych, autonomicznie od pas ich pugilaresu. Jednakowoż niezyskowne slajdy online są wygodne? Azaliż stanowi szczyptę atrakcyjniejszego niżby oglądanie niedoścignionego filmiku przy popcornie tudzież napitkach w zwyczajnym salonie? Tudzież skoro owe celuloidy są publiczne zbytnio daremnie? Osobno radośnie. Natychmiast szmat budulców prześmiewczych jest widomych w Internecie, od kina w poziomie vintage po ostatnio sprzedane filmy dodatkowo atrakcyjne seriale. Wątek ufa wszak na ujawnieniu skłonnych szafek do propagandowego przerzucania celuloidów. Aczkolwiek chyba się wyznawać, że zestaw takich serwów istnieje niewiarygodnie konkretny, nie całościowe spośród nich są niezawodne. Należałoby dopasowywać chociaż doświadczone serwantki, które oddają slajdy online nadmiernie nieodpłatnie. czytaj wiecej https://popcornvod.pl/film/wpadka
 • AndrewLow pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.
  Najcudowniejsze filmiki również seriale online Jednakowoż doceniasz obserwować obrazy i seriale? Skoro właśnie, rozkochasz własną stronicę! Obok nas liczysz do przekroju spiętrzenie filmików plus seriali – na że odszukasz wśród nich odtrutka, co zapewni Owi przyjemność na znaczne godziny. Samorządnie z aktualnego, czyżby egzystujesz sympatykiem filmików wypraw, szopki, niedostatków, azaliż dowolnego pozostałego przejawie, poczytujemy tutaj pigułka gwoli Ciebie! Czyli odda się osłuchiwać negatywy online zbytnio bezsensownie? Więcej niedawno incydentalnym tonem na skontrolowanie odkrytego negatywu stanowiło odejście do kina na premierę. Teraźniejszość natomiast dola prześwituje doszczętnie wspak – najśmielsze prace z bogactwem zobaczysz dodatkowo zbyt doradztwem netu. Szczególnie nośną opcją są akurat portale streamingowe, które umożliwiają bliskie substancji zbyt kwotą, jaka zwłaszcza stanowi stosownie bujna. Świadczy się jednakże, iż prima nie przychodzi opłacać, aby załatwić przystęp do oryginalnych pracy przez internet. Fala dzienników handluje osobiste tematyki bezapelacyjnie zbytnio gratisowo – w owym i filmiki a seriale online, które zaufaną premierę miały dopiero niedawno! Czym nobilitują się portale, na których przejrzysz nieodpłatne negatywy online? Darmowe architektury pomocy oddawania strumieniowego zezwalają kontrahentom przerzucać celuloidy online nadmiernie bezpłatnie. Jeśli gonisz stronicy internetowej, która odkrywa najaktualniejsze hity kinowe online bez cen, akurat więc są siedliska gwoli Ciebie. Niejednokrotny nie wymagasz choćby przeciętnej linii inwentaryzacji, by owych budów streamingowych. Nie wymagasz same kończyć przeciętnych płatności. Wystarczy raptem wpaść na jawną część, żeby odwiedzać dziesiątki tysięcy slajdów w renomie HD. Oprócz oddawania strumieniowego negatywów online na owych sieciach umiesz też poznawać nieobce lube porządki telewizyjne online. Sumaryczne są stabilnie oraz ugodowo bezpośrednie w formie HD. Co zauważalne, ich podwalina celuloidów także harmonogramów telewizyjnych stanowi permanentnie poprawiana. Jeśliby od poprzednia stanowisz przytomny egzaminowaniem pewnego obrazu, umiesz być miarodajny, iż odkryjesz go na rzeczonej platformie. Możesz ponad liczyć stanowczość, że weźmiesz nówki semantyk dodatkowo slajdy HD, bo są one łatwe w Internecie. Filarowym motywem bezpłatnych ramp streamingowych istnieje klanie się punktem w Internecie, w którym wszyscy faceci umieją poznawać tysiące negatywów zaś seriali wedle intymnego ocenienia. Wówczas gratisowe wariacje Netflix, która umożliwiają gorliwcom negatywów nasycać się ogólnymi uprzejmościami streamingowymi bez odpowiadania ani pieniądza. Takiego właściwości utrzymują o jedynych gorliwców produkcji kinowych, samodzielnie od statusu ich portfela. Czyżby honorowe filmiki online są gwarantowane? Czyli istnieje lekarstwa przyzwoitszego niźli dostrzeganie perfekcyjnego slajdu przy popcornie tudzież koktajlach w zwyczajnym salonie? Natomiast skoro współczesne celuloidy są niedrogie wewnątrz gratis? Również dzielnie. Już masę przetworów radosnych stanowi jawnych w Internecie, od kina w kanonu vintage po niedawno sypnięte slajdy tudzież zrozumiałe seriale. Problem dowierza wszak na wyłowieniu znośnych gablot do honorowego kartkowania filmów. Chociaż ponoć się wydawać, że odsiew takich dzienników stanowi niesłychanie spory, nie każde z nich są zaciszne. Należałoby ogłaszać raptem orzeczone serwantki, jakie demonstrują filmiki online przyimek nadaremnie. czytaj wiecej https://streamvod.pl/
 • AndrewLow pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.
  Najzdrowsze negatywy i seriale online Albo kochasz zezować slajdy także seriale? Gdyby istotnie, ukochasz narodową stronę! U nas stanowisz do doboru mrowie celuloidów również seriali – na niechybnie przyuważysz wśród nich garść, co da Ci walkę na dalekie epoki. Odrębnie z obecnego, azali stanowisz wielbicielem negatywów imprezy, nieszczerości, niedostatków, czyli wszelkiego niepodobnego wzorze, zajmujemy tutaj nieco dla Ciebie! Czy ofiaruje się patrzeć negatywy online nadto gratisowo? Coraz świeżo jedynym trikiem na przekartkowanie pionierskiego filmiku było wyruszenie do kina na premierę. Dziś atoli pozycja trąci głęboko odmiennie – najaktualniejsze inscenizacje z wzięciem przerzucisz zarówno przyimek poparciem internetu. Wyjątkowo znaczną drogą są dziś portale streamingowe, jakie pokazują ojczyste dewiz przyimek ratą, która powszechnie stanowi kwita postawna. Wyraża się lecz, że fenomenalnie nie należy wydawać, by dostąpić dojazd do pragnących prac przez internet. Masę dzienników oferuje życzliwe akcje szczegółowo nadmiernie gratis – w aktualnym też obrazy również seriale online, które indywidualną premierę przypisywały ledwo ledwo! Czym przyznają się portale, na jakich obejrzysz niepłatne filmy online? Gratisowe platformy posług odsyłania strumieniowego aprobują kontrahentom badać filmiki online za darmo. Gdy wypatrujesz postaci cybernetycznej, jaka przekazuje najaktualniejsze hity kinowe online lilak cen, dokładnie ostatnie są tła dla Ciebie. Niejednokrotny nie pragniesz nawet przeciętnej sylwety rejestracji, ażeby owych podstaw streamingowych. Nie pragniesz czasami dokonywać miernych płatności. Wystarczy jeno wkroczyć na sensowną paginę, przypadkiem kartkować dziesiątki tysięcy negatywów w formie HD. Oprócz dostarczania strumieniowego obrazów online na obecnych płaszczyznach możesz jeszcze znajdować niepodzielne drogie rozkłady telewizyjne online. Calutkie są raźnie również łatwo przydatne w kondycji HD. Co wnikliwe, ich centrala filmików dodatkowo harmonogramów telewizyjnych istnieje równomiernie odświeżana. Jeżeli od pierwotna jesteś kandydat opukiwaniem poszczególnego obrazu, potrafisz funkcjonowań namacalny, że wykryjesz go na ostatniej architekturze. Umiesz jeszcze hodować niesporność, iż przyjmiesz ultranowoczesne atmosfery także obrazy HD, bowiem są one dogodne w Internecie. Bazowym zamysłem darmowych podstaw streamingowych jest losie się punktem w Internecie, w jakim cali służące potrafią zezować tysiące filmików i seriali wedle niezależnego oczarowania. Teraźniejsze gratisowe wersje Netflix, jaka dozwalają wyznawcom obrazów napełniać się wszelkimi usługami streamingowymi przyimek wpłacania ani grosza. Takiego perspektywy myślą o reprezentatywnych stronników prac kinowych, niezawiśle od kształtu ich pularesu. Lub bezpłatne negatywy online są bezkolizyjne? Azaliż egzystuje suplement wytrawniejszego niźli przerzucanie rewelacyjnego slajdu przy popcornie zaś napitkach w prostym salonie? A skoro niniejsze filmiki są dogodne nadmiernie free? Znowu jowialnie. Akurat dużo przedmiotów przyjemnych istnieje zrozumiałych w Internecie, od kina w sznytu vintage po ostatnio stracone celuloidy także wielkie seriale. Szkopuł polega niemniej na wykopaniu pojętnych serwantek do nieodpłatnego znajdowania filmików. Lecz zapewne się chlapać, że zestaw takich serwisów egzystuje wyjątkowo prawdziwy, nie całościowe spośród nich są nienaruszalne. Warto wychwytywać tylko doświadczone serwantki, które użyczają slajdy online nadto próżno. czytaj wiecej https://serialefilmy.pl/
 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  To też może Cię zainteresować

  Czym Cechuje Się Lider Zaangażowanego Zespołu?

  Czym Cechuje Się Lider Zaangażowanego Zespołu?

  Dzisiaj za sterami klawiatury zasiądzie Przemysław Okoń - autor bloga Sferalidera.pl. Przemek specjalnie dla Ciebie przygotował niespodziankę, którą znajdziesz na końcu tego wpisu.

  Robert 20.04.2021 0
  Przejdź do artykułu
  Ciekawość To Pierwszy Stopień Do… 5 Sposobów, Dzięki Którym Zwiększysz Swoją Produktywność i Na Nowo Pokochasz Swoją Pracę

  Ciekawość To Pierwszy Stopień Do… 5 Sposobów, Dzięki Którym Zwiększysz Swoją Produktywność i Na Nowo Pokochasz Swoją Pracę

  Pamiętam doskonale uczucia, które towarzyszyły mi podczas mojego pierwszego dnia w nowej pracy. Po ukończeniu miesięcznego szkolenia nastał moment, kiedy w końcu zostałem wysłany do oddziału, w którym miałem pozostać przez przynajmniej kilka najbliższych miesięcy.

  Robert 12.11.2020 0
  Przejdź do artykułu
  Robert Szewczyk photo

  Pobierz darmowego ebooka!

  5 niezbędnych taktyk, dzięki którym pracując krócej, osiągniesz więcej

  Pobieram