Robert 20.04.2021 0

Czym Cechuje Się Lider Zaangażowanego Zespołu?

Dzisiaj za sterami klawiatury zasiądzie Przemysław Okoń - autor bloga Sferalidera.pl. Przemek specjalnie dla Ciebie przygotował niespodziankę, którą znajdziesz na końcu tego wpisu.

Sferalidera.pl

Niniejszy artykuł będzie odbiegać konwencją od poprzednich, które są dostępne na Skutecznie Efektywny.

Dzisiaj za sterami klawiatury zasiądzie Przemysław Okoń – autor bloga Sferalidera.pl. Przemek specjalnie dla Ciebie przygotował niespodziankę, którą znajdziesz na końcu tego wpisu.

Do czego inżynierowi markery i fartuch?

Często łączymy zawód z określoną formą stroju. Trudno być lekarzem bez kitla i stetoskopu, policjantem z drogówki bez białej czapki i lizaka, czy Świętym Mikołajem bez czerwonego stroju i białej bogatej brody. Dawniej będąc inżynierem, nosiłem stylowy drelichowy fartuch z logo pracodawcy. Biel fartucha nadawała mi status wielokrotnie nagradzanego naukowca. Drelich miał moc medalu zawieszonego na szyi po udanym starcie w biegu, czy plakietki wzorowego ucznia, którą kiedyś dekorowano wybitnych w nauce.

Dodawałem sobie mądrości i powagi, wtykając rozmaite pisadła w reprezentacyjną kieszeń na piersi. Pieczołowicie wybierałem każde pisadło oddzielnie z opasłego katalogu, przypominającego grubością książki telefoniczne. Zabierałem ze sobą markery, służące do dumnego zaznaczania kluczowych wyrazów. Wybranie najbardziej użytecznych kolorów z zestawu czterdziestu ośmiu elementów nie było proste. Skąd mogłem wiedzieć, czy żółty będzie lepiej podkreślał problem, a zielony rozwiązanie, czy może odwrotnie?

Co sprawia, że kluczowym zajęciem specjalisty staje się wybór zestawu markerów?

Być może niektóre dziewczynki, ale na pewno większa część chłopców zajmuje się w dzieciństwie demontażem zabawek w celu zaspokojenia ciekawości i przy okazji zrozumienia, jak działa ten magiczny mechanizm. Dlatego mając nadal gdzieś we mnie małego chłopca, rozkładam mechanizm zaangażowania na dziesięć kluczowych czynników zaangażowania. Dobrałem je na podstawie badania przeprowadzonego przez Hewitt Associates (doradztwo i pozyskiwanie kadr).

1. Lider ma umiejętności przywódcze

Przywództwo to suma 90% umiejętności i 10% charakteru. Dawniej byłem zupełnie innym człowiekiem z brakami w umiejętnościach, z niewspierającymi przekonaniami, sterowanym przez ego, miotanym przez emocje. Na początku pracy z zespołem miałem uciążliwe problemy i wizję przeszkód nie do przeskoczenia. Chciałem skoczyć dalej, niż Małysz, mając pierwsze z brzegu narty z Decathlonu.

Wszystko zmieniło się, kiedy poznałem i zrozumiałem pierwsze narzędzia lidera. Okazało się, że większość jest jak meble z Ikei, które złożysz intuicyjnie nawet bez instrukcji.

2. Lider potrafi się porozumiewać

Istnieje przekonanie, które każe nam myśleć, że wszyscy widzą i rozumieją świat tak, ja my i nasze komunikaty są dla wszystkich jasne tak, jak dla nas samych. Okazuje się, że w rzeczywistości nawet nasz głos brzmi inaczej, niż słyszymy go w głowie. Nagraj się teraz na dyktafon i odtwórz nagranie (wiem, wiem, mnie też się nie podoba mój głos, pomimo że podobno jest radiowy i przyjemny dla ucha).

Skoro dźwięk brzmi w uszach słuchacza inaczej, niż w głowie mówcy, to jak łatwo jest o niezrozumiały komunikat?

3. Lider wyznacza i jasno informuje o celach

Wyobraź sobie oczekiwanie na wakacje. Na ten moment, kiedy świadomie odkładasz  obowiązki na bok i pozwalasz sobie na niczym niezakłócony relaks. Parę miesięcy wybierasz hotel, kupujesz bilety, umawiasz się ze znajomymi, ponieważ doskonale znasz termin i cel podróży.


Przywództwo podczas pracy niemalże niczym nie różni się od tego podczas wakacji. Kiepski lider, który nie wyznacza celów i nie potrafi o nich jasno poinformować, może zabrać Cię jedynie na spontaniczny wypad nad najbliższe zatłoczone jezioro. Skuteczny lider zabiera w przemyślaną podróż na bajeczną grecką wyspę, bez stresu, kłótni i przepychania się łokciami w kolejkach na ostatnią chwilę.

4. Lider wyznacza osiągalne cele

Lider wyznacza osiągane cele.

Nikt nie chce grać w grę, w której nie da się wygrać. Grałabyś w siatkówkę, gdyby grało się piłką lekarską? Grałbyś w piłkę nożną, gdyby piłka była większa, niż bramka?

5. Lider dopasowuje cele do umiejętności zespołu

Podobno prawdziwy mężczyzna zna się doskonale na samochodach i jest wybitnym mechanikiem teoretykiem, ale na tyle skromnym, że na co dzień nie pokazuje swojego talentu. Klocki hamulcowe wymienia na czas, oddając samochód do ostrożnie wybranego warsztatu. Dolewa odpowiedniego oleju i dzielnie zamawia zimowy płyn do spryskiwacza przed nadchodzącymi mrozami.

Co, gdyby jednak dać takiemu mężczyźnie najlepsze dostępne narzędzia, udostępnić warsztat i zlecić wymianę silnika w egzotycznym samochodzie? Prawdopodobnie podjąłby się zadania, ale przewiduję wypalenie, frustrację i nisko latające klucze francuskie jeszcze przed południem pierwszego dnia.

6. Lider jest uczciwy i konsekwentny

Jak bardzo zaufasz i zaangażujesz się dla osoby, która nie jest wobec Ciebie uczciwa, nie dotrzymuje słowa i robi coś innego, niż mówi? Oceń Twoje zaufanie i zaangażowanie w skali 1-10.

Czy w jakikolwiek sposób funkcja tej osoby (właściciel, kierownik, manager, CEO) zmienia Twoją ocenę?

7. Zespół rozumie związek między pracą a strategią firmy

Jestem fanem podejmowania działań z określonego powodu i dla określonego rezultatu. Działania, w które się angażuję, muszą prowadzić do celu spójnego z głosem mojego serca. Nie wspieram marnotrawstwa czasu i zasobów dla taniej rozrywki, zatruwania środowiska i agresywnych zachowań, natomiast chętnie zajmuję się edukacją, budowaniem świadomości, zwiększaniem produktywności i zmniejszaniem cierpienia.

Jaka jest misja Twojej firmy? Czy Twój zespół ją zna, rozumie i popiera w głębi serca?

8. Zespół rozumie wpływ swoich działań na sukces firmy

Jedną z najpoważniejszych obaw jest ta przed utratą kontroli. Podświadomie najbardziej boimy się tego, czego nie możemy kontrolować. Jeżeli zespół nie rozumie wpływu swoich działań na sukces firmy, to znika podstawowa motywacja (większość rzeczy robimy ze świadomego / nieuświadomionego powodu) i dodatkowo dochodzi lęk przed największym koszmarem: utratą kontroli.

Kto chciałby pracować bez celu i do tego w strachu, którego powodu nie rozumie?

9. Lider wspiera rozmaitość działań

Niewspierające Przekonanie Lidera Numer 1: „Nikt nie zrobi tego tak dobrze, jak ja!”, czyli niekończąca się walka upartego Lidera o to, żeby każdy w zespole robił wszystko tak samo, jak on. To prowadzi do oschłego traktowania zespołu i tym samym brutalnego morderstwa na kreatywności, modernizacji i ulepszeniu. Osoby wyróżniające się indywidualnymi metodami natychmiast zniechęcają się pod wpływem rutyny i sztampy narzuconej przez Lidera.

W jakim celu zatrudniasz specjalistów? Po to, żeby mówić im, co mają robić, czy po to, żeby dzięki swojemu doświadczeniu i profesji, to oni Tobie mówili co i jak masz robić?

10. Lider potrafi dostosować się do zmiennych warunków

Podobno Albert Einstein mawiał, że „szaleństwem jest robienie w kółko tej samej rzeczy i oczekiwanie różnych rezultatów”. Dodam, że w kontekście zmiennych warunków szaleństwem jest używanie starych metod do nowych warunków i oczekiwanie rezultatów, jak poprzednio.

W 1967 Derek Clayton przebiega maraton (42195 metrów) w czasie 2:09:36. Współczesny biegacz Eliud Kipchoge jest właścicielem obecnego rekordu świata (Berlin 2018) – 2:01:39. Czy dzisiaj Derek miałby szanse z Eliudem, stosując wiedzę z lat siedemdziesiątych, czy jednak korzystając ze współczesnych treningów, diety, suplementacji i sprzętu?

Podsumowanie

Masz już obraz dziesięciu kluczowych elementów zaangażowania i żadnym z nich nie jest wynagrodzenie. W praktyce tylko zdobycie umiejętności i narzędzi lidera wymaga inwestycji. Pozostałe są dostępne bezpłatnie.

Który z dziesięciu czynników jest według Ciebie najważniejszy?

Przemek specjalnie dla Ciebie przygotował fragment swojego ebooka! Już teraz pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak płynnie przejść od specjalisty do lidera zaangażowanego zespołu (kliknij).

Pobierz 3 z 11 Filarów Zaangażowanego Zespołu i zobacz, czym kieruję się dobry lider!

Robert Szewczyk image

Robert Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To też może Cię zainteresować

6 Książek, Które Odmienią Twoje Życie

6 Książek, Które Odmienią Twoje Życie

Pamiętam swoje szkolne lata i te wszystkie lektury, które byłem zmuszony czytać. Większość z książek nie była dla mnie interesująca i zdecydowanie na wiele, wiele lat obrzydziła mi czerpanie przyjemności z czytania...

Robert 29.04.2021 0
Przejdź do artykułu
Czym Cechuje Się Lider Zaangażowanego Zespołu?

Czym Cechuje Się Lider Zaangażowanego Zespołu?

Dzisiaj za sterami klawiatury zasiądzie Przemysław Okoń - autor bloga Sferalidera.pl. Przemek specjalnie dla Ciebie przygotował niespodziankę, którą znajdziesz na końcu tego wpisu.

Robert 20.04.2021 0
Przejdź do artykułu
Robert Szewczyk photo

Pobierz darmowego ebooka!

5 niezbędnych taktyk, dzięki którym pracując krócej, osiągniesz więcej

Pobieram