Robert 01.02.2021 0

Czego Nauczył Nas Rok 2020 (Pandemia)? - PYTAMY EKSPERTÓW

Pandemia wywróciła naszą codzienność do góry nogami - zarówno jeśli chodzi o relacje, biznes, czy każdą inną sferę naszego życia. Cała ta sytuacja jakiś czas temu mogłaby wydawać się jedynie scenariuszem z filmu katastroficznego.

Bez wątpienia rok 2020 był dla nas wszystkich zaskakujący i nieprzewidywalny.

Pandemia wywróciła naszą codzienność do góry nogami – zarówno jeśli chodzi o relacje, biznes, czy każdą inną sferę naszego życia. Cała ta sytuacja jakiś czas temu mogłaby wydawać się jedynie scenariuszem z filmu katastroficznego.

Pandemia przewartościowała wszystko to, co było dla nas istotne. Niewątpliwe był to wymagający okres, który wymusił na nas zmianę myślenia i był sprawdzianem dla naszej psychiki. Patrząc z drugiej strony – mieliśmy sporo czasu, żeby wszystko przemyśleć i poukładać. Mogliśmy skupić się na tym, nad czym nie skupialiśmy się przez poprzednie lata.

Jakiś czas temu natknąłem się na ciekawą dyskusję, która dotyczyła pandemii i całego 2020 roku. Z jednej strony znaleźli się ludzie, którzy narzekali na tę sytuację. Z drugiej strony były osoby, które uważały, że rok ten był dla nich wyjątkowo pomyślny.

W mojej głowie niemalże natychmiastowo zrodziło się pytanie… Czego nauczył mnie i jakie wnioski wyciągnąłem z sytuacji panującej w 2020 roku?

Mimo że odpowiedziałem sobie na to pytanie, to pomyślałem, że warto zadać je osobom, które działają na większą skalę i musiały zmierzyć się z pandemią na wielu płaszczyznach.

Zanim spytam Ciebie, czego nauczyła Cię sytuacja panująca w 2020 roku i jakie wnioski wyciągnąłeś, zobacz co o tym myślą polscy przedsiębiorcy, twórcy online i moje wielkie inspiracje.

Poniższe wypowiedzi zostały ułożone alfabetycznie.

Dywersyfikacja Źródeł Dochodu

CEO Akademia.pl, Partner w Cool Guys Capital i udziałowiec w Chmurowisko, Mazuko i Mazuko Finance

 Strona Akademia |  Strona JakNieUmrzec | Instagram | YouTube | LinkedIN

2020 pokazał mi, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł dochodu. Nawet jeżeli któryś z naszych biznesów ucierpi z powodu X, to zawsze powinniśmy mieć zabezpieczenie dla siebie i dla ludzi, z którymi pracujemy. Dlatego przyspieszyłem jeszcze bardziej z budowaniem kolejnych źródeł dochodu w różnych branżach.

YouTube – Potężne Narzędzie dla Biznesu i Budowy Marki Osobistej

Pomysłodawca, współwłaściciel i prowadzący Przygody Przedsiębiorców

Strona Przygody.Media | YouTube | LinkedIN

1. YouTube / content marketing – utwierdziłem się w tym jak potężnym narzędziem dla biznesu i dla budowy marki osobistej potrafi być YouTube. 

a) Mądrze prowadzony kanał lub patrząc szerzej – działania content marketingowe, powodują, że budujesz marketing długofalowy. Oparty o Twoją wiedzę i wiarygodność. Dla kontrastu krótkofalowy to np. nagłe wykupienie reklam w radiu, telewizji czy na bilbordach. W mojej ocenie żyjemy w czasach tak dużego natłoku informacji, że wygrają przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy zamiast zasypywać odbiorców komunikatem KUP ODE MNIE, będą raczej stawiali na edukowanie swoich klientów, dzięki czemu będą oni dużo bardziej skłonni dokonać zakupu, gdyż zostało zbudowane zaufanie. Kupujemy przede wszystkim od tych, których znamy, lubimy i ufamy. 

b) Społeczność – gdy rozwijasz kanał YouTube, zaczyna Cię znać coraz więcej osób. Setki, tysiące, dziesiątki tysięcy. Taka rozpoznawalność daje ogromne możliwości. Gdyż nawet jeśli Twoja branża nagle została zamrożona, to możesz szybko przeanalizować jakich innych usług czy produktów potrzebują Twoi widzowie. W oparciu o to możesz zbudować nową odnogę biznesową. Możesz również wejść w którymś z nich w kooperacje, wykorzystując jego produkt/usługę oraz Twoją wiarygodność i rozpoznawalność. 

c) Zasięg – prowadząc biznes i jednocześnie rozwijając YouTube, sprawiasz, że nagle Twoim klientem może być osoba z drugiego końca Polski albo Nowego Jorku czy Londynu. To jeszcze bardziej zwiększa stabilność Twoich działań, chociażby poprzez możliwość sprzedaży na rynkach zagranicznych. Nie znam sposobu, którym łatwiej buduje się wiarygodność tego, co robisz niż poprzez wideo. Możesz mówić przeciętnie po angielsku, możesz nie wyglądać jak Brad Pitt czy Angelina Jolie, ale jeśli w tym, co robisz, jest uczciwość, rzetelność i zaangażowanie to widz to zauważy, zaufa, a potem pewnie dokona zakupu. 

2. Relacje. 

Nie samym biznesem żyje człowiek. W minionym roku mocno postawiłem na dbanie o relacje z tymi ludźmi, którzy robią to samo wobec mnie. Dzięki temu pod kątem towarzyskim był to dla mnie najlepszy rok w życiu. Masa dobrych chwil, wspomnień i ciekawych rozmów. Jednocześnie odpuściłem te relacje, które trzeba ciągle „reanimować”. Znacie takich ludzi. Ciągle mają problem ze sobą, a my ciągle musimy próbować ich zrozumieć. Dla mnie szkoda czasu. 

3. Najlepsza inwestycja 2020 – pies. 

Serio. Nigdy nie miałem zwierzaka i raczej nie wrócę do stanu sprzed posiadania. Pies daje przeogromne pokłady radości, miłych i zabawnych chwil oraz regularnych dawek ruchu. Do tego statystycznie, podobno, przedłużają życie właścicieli o kilka lat z uwagi na powyższe benefity. Warto. Simba (shihtzu) ślę dla Was pozdrowienia :* 

P.S. Życzę Wam, byście internet zaczęli wykorzystywać jeszcze bardziej pod kątem biznesowym. Jest duża szansa, że będziecie dzięki temu zarabiać więcej, pracując mniej. Codzienne korzystanie jedynie z Gmaila czy Canvy nie jest szczytem Waszych możliwości ;). A jeśli będziecie chcieli wzmocnić swój biznes o dopalacz w postaci YouTube to piszcie na kontakt@przygodyprzedsiebiorcow.pl

Postaw Na Budowanie i Rozwój Własnej Społeczności

Podcaster w Mała Wielka Firma i doświadczony przedsiębiorca

Blog Mała Wielka Firma | YouTube | LinkedIN

Od kilku lat prowadzę mój biznes zdalnie, więc w 2020 roku znalazłem się w tej komfortowej sytuacji, że nie musiałem na szybko przenosić swojej firmy i działań do świata online. Niemniej, rzeczywiście był to trudny rok.

Przede wszystkim utwierdziłem się w przekonaniu, że warto budować poduszkę finansową, która pomoże przetrwać gorszy okres. To wydaje się oczywiste, jednak gdy ten słabszy okres przychodzi, okazuje się, że często nie jesteśmy na niego przygotowani. A gorsze okresy mają to do siebie, że przychodzą zawsze bez zapowiedzi w momencie, w których najmniej się ich spodziewamy.

Poza tym przekonałem się, jak ważne jest posiadanie własnej społeczności, z którą można się w każdej chwili skontaktować, żeby poprosić o opinię, poinformować o nowym produkcie czy zaproponować jakieś wspólne działanie. Warto mieć specjalny kanał komunikacji ze społecznością – najlepiej niezależny od social mediów. Może to być na przykład lista mailingowa, której, gdy raz ją zbudujesz, nikt ci nie odbierze.

Cały czas trzeba też tę społeczność rozwijać. Warto szukać nowych osób, które mogą być zainteresowane tym, co robisz. Można to robić za pomocą bloga albo kanału na YouTubie. Ja wykorzystuję do tego podcast, który pozwala mi budować bardzo osobistą więź ze słuchaczami. Serdecznie polecam tę formę przekazu osobom, które szukają nowych sposobów docierania do swoich potencjalnych klientów. Jak to robić, uczę w moim kursie dla podcasterów PodcastPro™: https://podcastpro.pl/

Liczy Się To, Co Zrobisz Teraz!

Właściciel Kołodziej Consulting, specjalista od e-marketingu i twórca Online

Strona Adriana | YouTube | LinkedIN

Gdy wieje jedni schodzą do bunkrów, a inni stawiają wiatraki. Byłem tą osobą, która stawiała wiatraki. Dlatego rok 2020 był dla mnie wyjątkowy. Umocniłem markę i sporo zarobiłem. Przy okazji przekonałem klientów do walki. To nie pierwszy kryzys, który przeżyłem i pewnie nie ostatni.

Sytuacje, gdy gospodarka będzie się walić, spotkają nas jeszcze kilka razy w życiu. Ważne, żeby się przygotować – największe majątki są budowane w niestabilnych czasach. Musisz mieć gotówkę, nie bać się i ciężko pracować. To zaprocentuje. Naszą naturalną reakcję jest strach i podążanie za tłumem. Stań z boku i szukaj okazji. Gospodarka w końcu się odrodzi. Znów będziemy latać samolotami i chodzić do kina. Liczy się to, co zrobisz teraz!

Uniezależnij Swój Biznes Od Miejsca i Czasu

Właściciel Klosinski.net – pomoże Ci z małego biznesu zrobić fajną pracę

Strona Jacka | YouTube | LinkedIN

Już od kilku lat staram się uniezależnić swój biznes od miejsca i czasu. 

Jeszcze jakiś czas temu zarabiałem głównie na szkoleniach, jeździłem po Polsce i spędzałem długie godziny przy rzutniku. Pracowałem miesiącami żeby zmienić te proporcje i zarabiać na skalowalnych produktach, które nie wymagają mojej ciągłej obecności. 

2020 rok dał mi kolejny argument i dowód na to, że to była dobra decyzja. Nawet jeśli świat wróci do normalności, nie sądzę, żebym chciał wracać kiedyś do modelu usługowego albo takiego, w którym zamieniam na pieniądze swój czas.

Każdy z Nas Powinien Być w Biznesie Dbania o Swój Stan Ciała, Stan Ducha i Stan Konta NIM Będzie To Absolutnie Niezbędne

Twórca bloga i podcastu ZenJaskiniowca.plpomoże sprawić, by to, co czujesz, nie stało na drodze temu, na co zasługujesz

Strona ZenJaskiniowca | YouTube | LinkedIN

Nie napiszę o tym, czego 2020 mnie nauczył, bo nie nauczył mnie niczego, o czym wcześniej bym nie wiedział, więc napiszę o tym, co uwypuklił, co podkreślił:

Pomimo tego, że w obecnym różowo-pluszowym świecie wielu sądzi inaczej – DARWINIZM wciąż obowiązuje i ma się dobrze, co prowadzi nas do lekcji #2 czyli…

…REZERWY: 2020 pokazał jak ważne jest posiadanie rezerw – fizycznych (zdrowia), emocjonalnych, mentalnych, kompetencyjnych oraz, oczywiście, finansowych.

A to, realnie, oznacza, że każdy z nas powinien być w biznesie dbania o swój stan ciała, stan ducha i stan konta NIM będzie to absolutnie niezbędne.

Czytaj i Działaj – Nie Działaj, Nie Czytaj, Tylko Czytaj i Działaj!

Współwłaściciel OSMPower – przedsiębiorca, praktyk sprzedaży, autor i wydawca

Strona OSMPower | Strona Marcina | YouTubeLinkedIN

2020 całkowicie przedefiniował moje życiowe potrzeby – zrozumiałem, że nie chce tracić czasu na chodzenie do galerii handlowych, czy robienie zakupów spożywczych. Wszystko teraz mogę robić online. 

Wyprowadziliśmy się z miasta – nie dlatego, że boje się tego, że mieszkając w centrum Warszawy umrę na chorobę, na literę „C”. Zrobiliśmy to, ponieważ przestaliśmy odczuwać potrzebę miasta. To, że teraz mieszkamy gdzieś kompletnie na wiochach, spowodowało, że całkowicie wyeliminowaliśmy rozpraszacze, które nas otaczały. 

Nauczyłem się tego, że mogę robić biznes zdalnie, siedząc przy moim biurku, kilka metrów od łóżka. Czas, który przeznaczyłbym na dojazdy do biura, mogę przeznaczyć na robienie biznesu online. 

Ostatnio Google miał sporą awarię, gdzie zniknęła duża część platformy i nie działał Gmail, czy Youtube. Teraz pomyśl, że nagle wyłączyliby nam Internet. To dopiero byłyby jaja i to nie stricte dla mojego biznesu internetowego, ale dla każdego. Teraz, nagle, nie możesz zrobić zakupów online… Kiepsko, co? Ale tak może być. Rzeczy, które były kiedyś niewiarygodne, obecnie stają się bardziej prawdopodobne. 

Co, jeśli ktoś wyłączy mi internet? No nic… Zamknę się w domu, będę palił w kominku, spędzę ten czas z rodziną, bo ten czas, który wcześniej był na działanie, wykorzystałem właśnie – na działanie. Jak mawia wielki Rafał Mazur: „można ten czas teraz wykorzystać na ostrzenie miecza”, czyli pozornie nic nie robisz, ale przygotowujesz się, uczysz, samodoskonalisz”. 

Dopiero teraz, mając 36 lat, jestem gotowy, by robić startupy – „Jak to? Przecież startupy robią młodzi ludzie, a nie takie staruchy jak ty!”. No tak, ale dopiero teraz mam kontakty, doświadczenie, pieniądze, czy przetestowane różne narzędzia.

Całym planem marketingowym kolejnego startupu może być wdrożenie „Sprzedawaj Więcej” mojego autorstwa. Działaniem online może być książka Gary Vee „Przebij Się!”. Poprawieniem odporności – czyli pracując mniej, mieć większe efekty poprzez to, że jesteś pełen energii –  jest natomiast książka Wima Hofa.

Gdybym miał komuś dać jedną radę, to powiedziałbym „Czytaj i działaj”. Nie działaj, nie czytaj, tylko czytaj i działaj!

Życie (i Biznes) To Roller-Coster. Przyzwyczaj Się. To Część Gry

Podcaster/VLOGer/Blogger w StartupMyWay.com, założyciel i CEO AchieveGuru.com i założyciel AkademiaSaaS.pl

Strona StartupMyWay | Strona AchieveGuru | Strona AkademiaSaaSLinkedIN

Rok 2020 był… Ciekawy. Niesamowicie się cieszyłem, że działam w biznesie online (aplikacje SaaS, kursy online). Chociaż wiele osób spodziewało się bardziej globalnej awarii sieci albo jakiejś cyber-wojny to jednak problem mieliśmy w świecie offline. 

Nauczyłem się również, że zawsze będzie gorzej. Ale potem będzie lepiej. A potem znowu trochę gorzej. A potem jeszcze lepiej. Życie (i biznes) to roller-coster. Przyzwyczaj się. To część gry.

Chyba każdy z nas przekonał się o tym, że zdrowie to jednak podstawa. W życiu mamy masę problemów. Natomiast kiedy nasze zdrowie nie jest w porządku wtedy mamy tylko jeden problem. Wszystkie inne schodzą na drugi plan. Także dbajmy o zdrowie, a wszystko inne się ułoży.

Pod kątem działania i rozwoju rok 2020 był jeszcze szybszy, jeszcze intensywniejszy od 2019. Dużo się działo, podjąłem dużo decyzji, zrealizował wiele projektów, a jeszcze więcej rozpocząłem. Prę do przodu mimo wszelkich przeciwności i nie planuję się zatrzymać. Czego i Tobie serdecznie życzę. Przestań się zastanawiać i zacznij wygrywać. Działanie jest najważniejsze.

Bez Ryzyka Nie Ma Nagrody

Założyciel Emersoft, współtwórca i prowadzący podcastu i vloga Życie Bez Gruchy

Strona Emersoftu | Życie Bez Gruchy | YouTubeLinkedIN

2020 nauczył mnie tego, żeby nigdy, przenigdy się nie poddawać oraz tego, że cały swój czas trzeba przeznaczać na przygotowania. Nie wiemy przecież, w którym momencie pojawi się okazja lub nadejdzie chwilowa klęska.

Kiedy pojawi się okazja, to trzeba chwytać ją za rogi i nie bać się pójścia za ciosem! W moim przypadku taką okazją była wyprowadzka do USA podczas pandemii, co pozwoliło mi skupić się na tworzeniu nowego produktu i rozwoju mojej firmy. Zrobiłem to pomimo wytycznych rządów państw, które zakazywały przemieszczania się – to było ryzyko, bo mogłem zostać niewpuszczony do USA, ale… Bez ryzyka nie ma nagrody.

Pytanie do Ciebie

A czego Ciebie nauczyła sytuacja panująca w 2020 roku i jakie wnioski wyciągnąłeś?

Zostaw swoją wypowiedź (max. 4-5 zdań). Najciekawsze wypowiedzi dołączę do tego artykułu i będą służyły innym czytelnikom. Dodatkowo udostępnię je na Facebooku Skutecznie Efektywny.

Robert Szewczyk image

Robert Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To też może Cię zainteresować

7 Najbardziej Inspirujących Twórców Online w Polsce

7 Najbardziej Inspirujących Twórców Online w Polsce

Początki potrafią być naprawdę trudne – niezależnie czy chodzi o nową pracę, hobby, czy każde inne zajęcie. Przeważnie przecież nikt na początku swojej drogi nie wie co i jak ma robić.

Robert 03.12.2020 0
Przejdź do artykułu
25

25 "Dziwnych" Nawyków, Które Pomagają Mi Być Turbo Produktywnym (i Zarabiać Więcej PLN)

W produktywności nie chodzi o to, ile zrobisz - ważne jest to, co robisz.

Robert 26.01.2022 3
Przejdź do artykułu
Robert Szewczyk photo

Pobierz darmowego ebooka!

5 niezbędnych taktyk, dzięki którym pracując krócej, osiągniesz więcej

Pobieram