Robert 12.11.2020 0

Ciekawość To Pierwszy Stopień Do… 5 Sposobów, Dzięki Którym Zwiększysz Swoją Produktywność i Na Nowo Pokochasz Swoją Pracę

Pamiętam doskonale uczucia, które towarzyszyły mi podczas mojego pierwszego dnia w nowej pracy. Po ukończeniu miesięcznego szkolenia nastał moment, kiedy w końcu zostałem wysłany do oddziału, w którym miałem pozostać przez przynajmniej kilka najbliższych miesięcy.

Pamiętam doskonale uczucia, które towarzyszyły mi podczas mojego pierwszego dnia w nowej pracy. Po ukończeniu miesięcznego szkolenia nastał moment, kiedy w końcu zostałem wysłany do oddziału, w którym miałem pozostać przez przynajmniej kilka najbliższych miesięcy. Czułem stres, ale byłem również podekscytowany i ciekawy tego, co na mnie czeka.

Właśnie zaczął się kolejny rozdział w moim życiu, pojawiły się nowe zadania, w których mogłem się sprawdzić i z zaangażowaniem rozwijać. Każdego dnia przychodziłem do pracy zaciekawiony tym, jakie rzeczy będę dziś robić, jakich ludzi spotkam oraz czego się nauczę.

Wraz z upływem czasu wykonywałem coraz lepiej swoje obowiązki. Zadania, które wcześniej stanowiły dla mnie wyzwanie, zaczęły przychodzić mi z łatwością, zajmowały mi coraz mniej czasu. Wszystko mogłoby wydawać się super, ale nawet nie zdawałem sobie sprawy, w jaką pułapkę właśnie wpadłem.

Mimo tego, że spełniałem znacznie szybciej i dokładniej swoje obowiązki, to praca, którą wykonywałem, nie sprawiała mi już takiej satysfakcji. Wszystkie czynności, które kiedyś dawały mi radość i frajdę, wykonywałem w sposób automatyczny, nie robiąc zupełnie nic nowego. Z osoby, która z radością przychodziła do pracy, stałem się nią bardzo znudzony i zmęczony. Popadłem w stagnację i utraciłem tę wewnętrzną ciekawość.

Być może sam wpadłeś w tę samą pułapkę, w którą ja wpadłem jakiś czas temu. Zdaję sobie sprawę, jak możesz się teraz czuć – w Twojej głowie pojawia się niepewność i towarzyszące jej pytania:

Czy wykonywana przeze mnie praca nadal może sprawiać mi radość?

Czy przełamię w końcu powstałą w mojej głowie blokadę twórczą?

Czy zacznę w końcu działać?

Bez obaw! Udało mi się rozwiązać ten problem i pokonać tę przeszkodę. Dlatego w tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania oraz sposoby, które pomogły mi i pomogą również Tobie!

Zacznijmy Od Początku – Blokada Twórcza

Zapewne znasz to uczucie, kiedy za kilka godzin masz ważne spotkanie, podczas którego będziesz musiał zaprezentować pomysł. Problem polega jednak na tym, że w głowie masz kompletną pustkę i nie masz nic ciekawego do zaoferowania. Wszystkie Twoje pomysły wydają Ci się tandetne i wtórne.

W wyniku nieustannie pojawiającej się nowej pracy masz problem z ciągłym dostarczaniem „świeżych” pomysłów. Nieważne jak bardzo byś się nie starał, do głowy nie przychodzi Ci nic nowego.

Problem ten określany jest jako stan „twórczej blokady” i mierzy się z nim sporo osób. Szczególnie dotyczy on wszystkich tych, którzy muszą zamieniać swoją myśl/pomysł w wyczuwalną wartość.

Jedną z takich osób jest Chris Brogan – autor wielu bestsellerów New York Timesa, uznawany za autorytet w dziedzinie social media. Człowiek odpowiedzialny za pomoc wielu dużym firmom w kwestii doradztwa marketingowego np. Coke, Disney, Microsoft, czy Google.

Jego metodą na systematyczne tworzenie różnorodnego contentu jest zadawanie sobie pytań, a co za tym idzie ciekawość. Kiedy zauważy coś, co zwróci jego uwagę, analizuje to, pod kątem możliwości i zastosowania dla problemu biznesowego, który aktualnie posiada, czy artykułu, który próbuje napisać.

Kreatywność to zabawa dla inteligentnych

ALBERT EINSTEIN

Jeżeli nie chcesz stać się znudzonym pracą, powinieneś stymulować swoją ciekawość na dwa sposoby: konkretny (wnikać w interesujące Cię tematy) oraz zróżnicowany (badać różne możliwości poprzez zadawanie Sobie pytań).

Oto 5 Sposobów, Za Pomocą Których Zwiększysz Swoją Produktywność i Przełamiesz Barierę Twórczą

1. Znajdź Swoje Wyjątkowe Miejsce

Ludzie bardzo często poszukują swojej muzy, natchnienia, czegoś, co nagle sprawi, że pomysły same przyjdą im do głowy.

Pozwól, że zdradzę Ci sekret…

Natchnienie doskonale wie gdzie i jak Cię znaleźć. Musisz tylko zapewnić przestrzeń oraz podać dokładny adres, pod którym będziesz na nie czekać.

W książce zatytułowanej „Potęga mitu” sens posiadania swojego „szczęśliwego” miejsca uzasadnia jeden z najwybitniejszych mitografów XX wieku, profesor i pisarz – Joseph Campbell.

Campbell uważa, że w obecnych czasach takie miejsce to absolutna konieczność. Musisz mieć jedno pomieszczenie albo konkretną godzinę każdego dnia, kiedy nic, ani nikt nie będzie Cię rozpraszać. Przestrzeń, w której możesz doświadczyć tego, kim jesteś, co więcej tworzyć to, kim możesz się stać. Joseph podkreśla, że na początku możesz nie odczuwać żadnej różnicy. Zapewnia jednak, że jeżeli posiadasz swoje wyjątkowe miejsce i z niego korzystasz, to w końcu coś się wydarzy.

Nie musi to być specjalnie wyposażony i przeznaczony do tego gabinet. Moim wyjątkowym miejscem, w którym jestem najbardziej produktywny, jest czarne krzesło przy stole w salonie. To właśnie siedząc na tym krześle, napisałem swoją pracę magisterską. To tutaj co wieczór uciekam, myślę, zapisuję swoje cele, piszę teksty i medytuję.

Gdziekolwiek by ono nie było, spraw, żeby stało się Twoim prywatnym sanktuarium. Schronieniem, w którym możesz pomyśleć i rozbudzać ciekawość.

2. Nie Bój Się Zadawać Pytań

Na każdym kroku możesz natknąć się na ludzi, którzy boją się zadawania pytań – na uczelni, w pracy, czy podczas spotkania w gronie znajomych. Czują się komfortowo, udając, że znają odpowiedzi na wszystkie pytania. A co jeśli powiem Ci, że to właśnie zadawanie pytań (nawet tych z pozoru niemądrych), umożliwia zwiększenie produktywności?

Kiedy ostatnio zatrzymałeś się w ciągu dnia, aby pomyśleć „dlaczego”? To właśnie te momenty tworzą fundament, na którym zbudowane są genialne pomysły. Daj sobie szansę i pozwól na to, aby czegoś nie wiedzieć.

Pamiętaj, że ludzie sukcesu są ciekawi świata i nie boją się nowych lub kłopotliwych informacji. Wyrób w sobie nawyk zadawania pytań. Nie chodzi tu tylko o pytania, które zadajesz innym, ale również o te, które w ciągu dnia zadajesz samemu Sobie.

Przed spotkaniem poświęć chwilę, przeczytaj artykuł lub książkę i sformułuj pytania, które będziesz chciał zadać. Zapisz kilka z nich i zastosuj je jako filtr/sito dla tego, co zobaczysz bądź usłyszysz. Dzięki temu Twój umysł bezwiednie zacznie poszukiwać odpowiedzi.

Zwróć uwagę, na te rzeczy, których nie rozumiesz. Zamiast się ich bać i cofać się przed nimi, zamień je na pytania i poszukaj na nie odpowiedzi.

3. Przeznacz Czas Na Poszukiwanie Odpowiedzi

Wiesz już, że zadawanie pytań pozytywnie wpływa na pobudzenie Twojej produktywności. Świetnym dopełnieniem jest regularne przeznaczanie czasu na szukanie odpowiedzi.

Każdego dnia zarówno ja, Ty, jak i każda inna osoba, natrafiamy na rzeczy, które przyciągają naszą uwagę i po prostu nas interesują. Sprawa jest bardzo prosta – poświęć trochę swojego czasu i oddaj się książkom, filmom, artykułom czy innym źródłom, które rozbudzą Twoją ciekawość.

W moim przypadku każdego dnia, gdy natrafię na coś, co wyda mi się ciekawe, zapisuję to w notatniku, w moim telefonie. Działając w ten sposób, tworzy się lista z tytułami książek, odcinkami podcastów, cytatami itd. W wolnej chwili wracam do mojej listy, tworzę notatki i zastanawiam się, jak mógłbym to wykorzystać i jak pomogłoby mi to w pracy.

Zachęcam Cię, abyś sam stworzył swoją listę, zadawał sobie głębokie i inspirujące pytania. Szukaj odpowiedzi i pomyśl, jak możesz je wykorzystać w swoim życiu. To trochę jak z ćwiczeniem na siłowni. Im częściej będziesz ćwiczyć, tym łatwiej i szybciej w Twojej głowie będą pojawiać się liczne inspiracje.

4. Lego Dla Dorosłych – Sztuka Tworzenia Prototypów

Na pierwszym roku studiów magisterskich miałem przedmiot, który nazywał się „Design & design thinking”. Na zajęciach poznałem postać Toma Kelley’ego – dyrektora firmy IDEO. Firma ta jest liderem w dziedzinie kreatywnego projektowania i pomaga klientom w tworzeniu innowacyjnych produktów. Pewnie zastanawiasz się, jak się to ma do tworzenia prototypów?

Prototypem nazywamy szkic, model, pomysł, który ma służyć do zaprezentowania zdolności do budowy urządzenia docelowego. Coś, co można szybko powtórzyć. Polega to na przekształceniu myśli w coś, co można sprawdzić i poprawić.

Pewnie nie raz, gdy byłeś mały, zdarzyło Ci się układać klocki Lego. Wykorzystując swoją dziecięcą wyobraźnię i ciekawość, przemieniałeś pomysły w prototypy.

Kelley w swojej książce „Sztuka innowacji” opisał liczne korzyści, które przynosi proces tworzenia prototypów. Według niego tworzenie prototypów to rozwiązywanie problemów, które nie posiada żadnych granic – możesz stworzyć prototyp wszystkiego. Pozwala Ci to na ciągłe poruszanie się do przodu, nie marnując przy tym czasu. Kiedy zaczynasz coś tworzyć, otwierasz swój umysł na nowe możliwości. Dokładnie w ten sposób działają interdyscyplinarne zespoły w IDEO, czy naukowcy, którzy rozwiązują zagadki świata i natury.

Twórz prototypy, które pomogą Ci spojrzeć z innej perspektywy na Twój problem. Rozłóż go na czynniki pierwsze i wykorzystaj to, do stworzenia czegoś innowacyjnego.

5. Nie Musisz Być Zmotywowany, Po Prostu Działaj!

Nie bądź jak większość osób (w tym kiedyś ja sam) i nie opieraj się na motywacji. Najbardziej produktywni ludzie nie potrzebują wcale motywacji, aby przejść do działania. Zacznij zachowywać się jak oni. Zamiast czekać na zastrzyk motywacji i odpuszczać, przełam swój wewnętrzny opór i po prostu zacznij działać!

Niezwykle istotny i pomocny będzie dla Ciebie jeden z najważniejszych nawyków – samodyscyplina. Czym jest samodyscyplina? Krótko i trafnie wyjaśnia to poniższy cytat:

Samodyscyplina to zdolność zmuszenia samego siebie do robienia tego, co trzeba i kiedy trzeba bez względu na to, czy ma się na to ochotę, czy też nie

Elbert Hubbard

Nie czekaj bezczynnie i zacznij działać! Codziennie rób małe kroki, które przybliżą Cię do osiągnięcia Twoich celów. To nie niewidzialna siła ma napędzać Cię do robienia, a finalny rezultat, który chcesz uzyskać. Każdego dnia wychodź ze swojej strefy komfortu. Rzuć samemu sobie wyzwanie i zacznij robić to, na co nie masz ochoty. Przekonasz się, jak konsekwentne działanie wpłynie pozytywnie na Twoją produktywność. W ten sposób stajesz się kimś.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe 5 sposobów pomoże Ci zwiększyć Twoją produktywność. Zacznij działać i zastosuj je, aby każdego dnia pobudzać ciekawość i na nowo pokochać swoją pracę. Codziennie rób małe kroki, które przybliżą Cię do upragnionego rezultatu. Nie zniechęcaj się, a z biegiem czasu zobaczysz, jak pozytywnie odmieni się Twoje życie.

Pamiętaj, ciekawość to pierwszy stopień do sukcesu!

Jeśli masz pytania bezpośrednio do mnie, napisz komentarz pod tym wpisem lub skorzystaj z Formularza Kontaktowego.

Robert Szewczyk image

Robert Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To też może Cię zainteresować

Tim Grover - Lekcje Wygrywania Od Trenera Legend

Tim Grover - Lekcje Wygrywania Od Trenera Legend

Dla większości osób wygrana jest czymś, co kojarzy się z sukcesem, chwałą, euforią, czy satysfakcją. Jednak najwięksi wymiatacze ze świata sportu czy biznesu uważają ją za nieludzką, trudną, brutalną, bezwzględna czy bezlitosną.

Robert 02.08.2021 8
Przejdź do artykułu
W Co Najlepiej Zainwestować Pierwsze 100 Tysięcy Dolarów? - Marcin Ruman Odpowiada

W Co Najlepiej Zainwestować Pierwsze 100 Tysięcy Dolarów? - Marcin Ruman Odpowiada

Przeglądając posty na różnych grupach, blogach, coraz częściej natrafiam na dyskusje dotyczące tego, w co najlepiej zainwestować swoje pieniądze?

Robert 05.01.2021 0
Przejdź do artykułu
Robert Szewczyk photo

Pobierz darmowego ebooka!

5 niezbędnych taktyk, dzięki którym pracując krócej, osiągniesz więcej

Pobieram